Anasayfa > Blog > Oyun Dünyasının Klasikleri | Tetris 1984

Oyun Dünyasının Klasikleri | Tetris 1984

Tetris size bir şey çağrıştırıyor mu? 90’lar çocuklarının çok iyi bildiği bir oyunu anlatacağız. Tetris efsanesini hatırlamak veya öğrenmek mi istiyorsunuz? O zaman doğru yere geldiniz!

Türkiye’de belki de ilk popülerleşen oyun Tetris‘tir. Özellikle 90’larda her pazarda, her markette satılan ve içinde sadece Tetris oyunu olan çakma GameBoy‘lar peydah olmuştu. O yıllarda Tetris, başta Türkiye’de olmak üzere tüm dünyada yaygınlaşmış rağbet görmüş bir oyundu. Hatta o kadar ki tüm zamanların en çok satılan oyunları listesinde uzun yıllar boyu bir numarada kalmış, bir çok rekor kırmıştı. Günümüzde de birtakım mobil oyunlarla ve sosyla medya oyunlarında varlığını sürdüren bir marka halini aldı. Peki bu hikaye nasıl başladı? Tetris‘in yaratılışına bir göz atalım hadi!

Tetris

Tetris’in Ortaya Çıkışı

Her şey 1984 senesinde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ndeki Moskova Bilimler Akademisinde bilgisayar programcılığı üzerinde çalışan Alexey Pajitnov adında genç bir adam tarafından başlatıldı. Alexey‘in dönemin bilgisayarlarının gücünü test edebilmek amacıyla bir yazılım yazması gerekiyordu. Matematik polinomlarına ve bulmacalara oldukça meraklı olan Alexey Pajitnov, Pentamino adındaki beş yapışık kareden meydana gelen şekilleri bir kutuya tam olarak yerleştirmeye çalıştığımız oyundan esinlenerek işe koyuldu. Ancak bilgisayarlar bu kadar karışık bir işlemi yerine getiremeyince beş yerine dört kareden oluşan Tetramino‘ları kullanmaya karar verdi.

Tetris

Yaptığı ilk yazılım ile başta iş arkadaşları arasında popülerleşen oyuna dört anlamına gelen “Tetra” ve en sevdiği spor olan “tenis” kelimelerini birleştirerek Tetris adını verdi. Alexey, başlarda Sovyetler Birliği’nin yasaları sebebiyle patent konusunda sıkıntı yaşasa da Rusya’nın kurulmasıyla Tetris‘in haklarını eline alabildi. Ve böylelikle dünyanın en popüler oyunlarından birisi doğmuş oldu.

Tetris Nasıl Oynanır?

Daha önce de bahsettiğim gibi dört kareden oluşan ve belirli kombinasyonlarla yukarıdan aşağıya doğru düşen Tetramino‘ları zeminde indirmek ve şekilleri birbiriyle tamamlayarak satırı doldurmak üzerine kurulu bir oyun. Satırlar doldukça tüm o satırdaki blokların patlamasıyla yeni bloklar için yer açılıyor ve bu böyle tüm satırlar dolana kadar devam ediyor. Sistem basit de olsa anlatması zormuş be! Anlatılmaz yaşanır diyelim ve kapanış konuşmamıza geçelim. Ama önce Space Invaders’ın ortaya çıkışına da bir göz atın derim!

Oyun Dünyasının Klasikleri | Space Invaders

Tetris’in hikayesini beğendiniz mi? Biz burada oyun dünyasının klasiklerini anlatmaya devam ediyor olacağız. Sizler de bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek destek olabilirsiniz.

Hakkında Ahmet Taha Koçtaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir