Anasayfa > Blog > Smurf Nedir? Oyunlarda Smurf Ne Demek?

Smurf Nedir? Oyunlarda Smurf Ne Demek?

Birçok çok oyunculu oyunda sıklıkla kullanılan “Smurf” terimi illaki karşınıza çıkmıştır. Peki bu smurf nedir ne kadar biliyorsunuz? Buyurun yazımıza!

Rekabetçi video oyunlarında sıklıkla karşımıza çıkan Smurf, aslında en basit haliyle ‘yan hesap’ anlamına gelmektedir. Ancak elbette dahası da var.

Oyunlarda Smurf Ne Demek?

  • Herhangi bir oyunda üst seviyede olmasına rağmen yeni bir hesap açarak kendisinden daha yeteneksiz oyunculara karşı daha rahat oynayan kişilere “Smurf” denir.

Kelime sadece şirinler anlamında kullanılmıyor. Yazımızın alt tarafında belirttiğimiz gibi, “smurf” terimini oyun dünyasına getiren kişiler Warcraft oyuncuları oldu. Oyunda iki adet şirinin ismini kullanan oyuncular, oyunlarda “Smurf” terimini doğurdu ve o zamandan bu yana biz de bu kelimeyi kullanmaktayız. Bazı smurfler oyuna sıfırdan başlamak için, bazıları arkadaşlarıyla beraber oynamak için, bazıları ise sırf kendisinden düşük oyuncuları ezip eğlenmek için bu işi yapar. En son örneğimizi daha iyi anlamanız için bir video da bırakalım aşağı.

Smurf Nedir? Smurf Ne Demek?

Smurf kelimesi ilk kullanıldığından bu yana çok da büyük bir anlam değişikliğine uğramadı fakat oyunlarda kullanılan anlamı farklı tabii ki de. Kelime eski zamanlarda ortaya çıkmış değil. Şirinler’in yaratıcısı, Belçikalı çizer Pierré Culliford arkadaşından tuz isteyeceği zaman tuzun anlamını unutuyor ve Schtroumpf kelimesini söylüyor. Bu kelime de kendisi Amerika’ya gidince yaratacağı karakterlerin ismini belirleyecek olan şey oluyor.

Bu terim oyun dünyasında ilk olarak Warcraft oyuncuları tarafından kullanılmıştır. “Şirin Baba” ve “Şirine” (PapaSmurf ve Smurfette) nicklerini alıp oyunu kendileri kadar iyi oynayamayanlara karşı terör estiren ikili, kelimeye şu anki anlamını vermiştir.

Smurf Kelimesinin Tarihçesi

Smurf Nedir

Yazımızın girişinde bahsedip açmadığımız olayı sizler için biraz daha detaylandıralım. Şirinler’in yaratıcısı Culliford, yemek masasında tuz kelimesini (sel) unuttu. Kalp krizi geçirmiyordu, herhangi bir geçici veya kalıcı nörolojik rahatsızlığı da yoktu ama kelime birden aklından çıktı. Konuşurken ise ağzından şu kelimeler çıktı:

“passe-moi [doğru kelimeyi aramak için kullanılan ama işe yaramayan bir boşluk] le schtroumpf.” (“Le schtroumpf’u uzat”)

Yemeği beraber yediği arkadaşı, bunu ziyadesiyle komik buldu ve şöyle cevap verdi:

“Buyur schtroumpf, schtroumpf’lamayı bitirdiğinde yerine geri schtroumpf’la.”

Komik ikili tatillerinin geri kalanı boyunca Schtroumpf kelimesini alakasız yerlerde farklı farklı kelimelerin yerine çeşitli şekilde kullanmaya devam etti. Hikaye normalde burada biterdi fakat Culliford’ın mesleği, ona bu kelimeyi daha çok kullanabilmesi için eşsiz bir olanak sundu.

Culliford, daha çok mahlası olan “Peyo” ismiyle bilinen bir karikatüristti. Orta Çağ’da yaşayan bir kralın içoğlanı Johan’ın ve yakın arkadaşı Peewit’in hikayesini anlatan bir çizgi romanın yazarı ve çizeriydi. Johan ve Peewit çizgi romanı bir Fransız çocuk dergisinde düzenli olarak yayımlanıyordu. Ekim 1958’de Peyo bu çizgi romana yeni karakterler ekledi – ufak, mavi Schtroumpf’lar.

Biraz zaman aldı fakat 1981 yılında Le Schtroumpfs ABD’ye ulaştığında isimleri artık değişmişti: the Smurfs (Şirinler). İşte Smurf kelimesi ilk olarak böyle ortaya çıktı.

Yazımızı yararlı buldunuz mu? Sizin herhangi bir smurf hesabınız var mı? Yazıyla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle belirtmekten çekinmeyin. Bunun gibi bilgilendirici blog yazıları için sitemizi takipte kalabilirsiniz. Hepinize iyi oyunlar diliyoruz 🙂

Hakkında Efe Eren Genç

Boğaziçi Dilbilim öğrencisi, orada burada yazıp çeviriyor, kendince bir şeyler deniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir