Anasayfa > Blog > Souls Like Nedir? Bu Tür Neden Popüler Oldu?

Souls Like Nedir? Bu Tür Neden Popüler Oldu?

Sevgili okurlarımız, hepimizin kulağında (Özellikle Star Wars Jedi: Fallen Order‘dan sonra) tabiri caizse vızır vızır dolaşan yeni bir oyun türü ortaya çıktı. Souls Like dediğimiz bu türün kabaca ne olduğunu, bu türdeki oyunları, neden popüler olduğunu ve hepimizin merak ettiği ufak tefek soruları bu yazımızda cevaplamaya çalışacağım. Baştan söyleyeyim bu yazıda amaçladığım şey Souls Like türünü kötülemek değildir. Aksine Souls Like oyunların çok güzel oyunlar olduğunu düşünüyorum.

Souls Like Nedir?

Souls Like yani Türkçe tabiri ile Souls benzeri oyunlar, From Software adlı firmanın Demon Souls adlı oyunu yapmasıyla başladı. Başlarda günümüzdeki kadar popüler olmasa da Demon Souls serisinin hayran kitlesi oldukça güçlüydü. Bu türün olayı ise aslında oyunun aşırı zor olmasıdır. Günümüzde de zorluğuyla meşhur olan oyunlar var tabii fakat onlara Souls Like diyemeyiz. Çünkü Souls Like oyunlar ayrı zor. Çünkü bu Allah’ın belası oyunların acımasız bir cezalandırma sistemi var. Örnek vereyim. Dark Souls 3 oynuyorsunuz. Karakterinizi şekillendirdiniz, ekipmanınızı dizdiniz ve en önemlisi de keyfiniz gıcır. Yolda giderken bir takım düşmanlar gördünüz ve içinizden “Ya ben bunları toz ederim bunlar kim ola ki?” dediniz. Tıpkı God of War oynuyormuş gibi düşmanın ortasına dalıp hepsini keseceğinizi sandınız fakat yok öyle bir dünya! Düşmanın arasına daldığınız gibi sizi paramparça edip oraya bırakırlar. Uzun süre ekrana boş boş bakıyorsunuz çünkü az önce böbürlene böbürlene girdiğiniz gruptan dayak yiyerek çıktınız ve sizi oyundaki en son kayıt aldığınız “bonfire” noktasına attı. En son “bonfire” noktası ise genelde kör itin öldüğü yerde olduğu için afallıyorsunuz. “Ne var canım gidip daha dikkatli keserim” dediniz ve tekrardan yola koyuldunuz. Bir bakmışsınız ki kazandığınız puanlar kaybolmuş üstüne kestiğiniz basit yaratıklar tekrardan dirilmiş. Öldüğünüz yere gidip puanlarınızı tekrardan almayı istiyorsunuz. Yolda aynı düşmanlardan geçip güç bela vardınız oraya. Kinli gözlerle düşmanı sezdiniz ve intikam için ağzınızda küfürlerle saldırdınız. Güya dikkatlisiniz ama sonuç yine hüsran. Tekrardan çıktınız yola. Bazen aynı yerde öldünüz, bazen orayı geçip biraz sonra öldünüz, bazen daha başta öldünüz. Evde bağırmalar, küfürler, kontrolcüyü fırlatmalar, diz boyu oluyorlar. En son bu oyunla uğraşamayacağınızı anlayıp sessizce oyunu siliyorsunuz ya da dişinizi sıkıp oynamaya devam ediyorsunuz. Daha sonra da İstiklal Marşı ve kapanış. Bu tür az çok böyle diyebiliriz. Souls Like türünde oldukça hantal bir dövüş sistemi bulunmaktadır. Araya ufak rpg ögeleri sıkıştırılmıştır ayrıca. Rakibinizin saldırılarını ezberleyip devamlı ataklarından kaçıp doğru anda saldırmak bu türdeki oyunlar için oldukça önemlidir. Üstüne silahlarınızın kırılma riskini de kattığımızda insanın camı pencereyi açıp derin derin nefes alası geliyor. Yani bu türde bir oyun oynayacaksanız iki defa düşünün derim. Gerçi iki az siz onu bin yapın.Souls Like

Bu Oyunları Herkes Oynayabilir Mi?

Maalesef bu oyunları herkes oynayamaz. Çünkü bu türdeki oyunlar oldukça sabır gerektiriyor. Zamanınız sizin için değerli, kolay sinirlenen, sabırsız veya bu tarz şeylere tahammül edemeyecek biriyseniz bu türe hiç yaklaşmayın derim ben.

Souls Like Oyunlar

O kadar Souls Like diye tutturduk, bazı Souls Like oyunları sıralamazsak olmaz:

  • Demon Souls serisi
  • Dark Souls serisi
  • Bloodborne
  • Sekiro: Shadow Die Twice
  • Star Wars Jedi: Fallen Order
  • Nioh
  • Elden Ring 

Souls Like Türü Neden Popüler Oldu?

Bence bu türün eskiden değil de şimdi popüler olmasının nedeni; Twitch ve YouTube. İnsanlar, oyuncuların verdiği tepkileri, sinirlenmelerini, sağı solu dağıtmalarını, bağırıp çağırmalarını izlemeyi seviyorlar. Haliyle merak ediyorlar. Bu oyunların verdiği deneyim ve etkilerini merak ediyor. Bunu gören oyun firmaları da ufaktan harekete geçiyor. Bu cümleyi kurmam ne kadar doğru bilmiyorum ama bu tür popüler kültürün kurbanı olmaya doğru gidiyor gibi. Yakında EA bir Souls Like oyun yapıp her dirilme için beş dolar isterse şaşırmayın. Zira sektör şu an bu raddeye doğru ilerliyor. Fakat bu türün babası From Software yeni bir  oyun ile gelmeye hazırlanıyor. Takipteyiz efendim.

Kansere Doğru Giden Yolculuk

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Yazının başında da belirttiğim gibi bu türü kötülemeye çalışmadım. İşin şakası bir yana sabredene gerçekten çok güzel bir oyun türü. Sizin de bu konu hakkında belirtmek istediğiniz görüşleriniz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz. Herkese iyi oyunlar efendim. Esen kalın!

Hakkında Harun Refik Çiftci

Oyunlarla bir bebekken elime tutuşturulan çakma Nintendo kolu ile tanıştım. Retro oyunlara ve Slasher filmlere hayran bir şahıs. FPS aşığı olduğum doğrudur.

Bir Yorum

  1. Doğru mu yazdım diye kontrol ederken Google onaylı yazı olarak karşıma çıkması on numara olay oldu. Böyle devam ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir