Anasayfa > Blog > Streamer Ne Demek, Stream Nedir

Streamer Ne Demek, Stream Nedir

Twitch, Youtube ve benzeri platformlar hayatımıza girdikçe yeni kavramlar öğreniyoruz. Peki Streamer ne demek ve stream nedir?

En basit haliyle Stream canlı yayın akışı, Streamer da bu akışı izleyicilere sunan kişi diyebiliriz. Fakat bu şekilde noktalamak doğru olmaz. Sonuçta binlerce insan bunu bir meslek olarak icra ediyor ve ülkemizde yüz binlerce insan tarafından takip ediliyor, canlı yayınlarını izletiyorlar.

Streamer Ne Demek, Stream Türkçe Anlamı

Stream kelimesini Türkçe’ye direkt olarak çevirdiğimizde anlamı ‘Akış’ olmakta. Bilişim dünyasında ‘Gerçek Zamanlı veri akışı’ olarak da anlam kazandığını belirtmemiz lazım. Fakat günümüzde en yaygın kullanımı oyun dünyasında yer almakta ve ‘Canlı Yayın’ olarak kullanılmakta. Streamer ise belirli platformlarda kendi izleyici kitlesini oluşturarak canlı yayınlarda onlara içerik sunan kişidir.

Streamer ne demek sorusuna yeterince yanıt verdiğimize göre, yayın platformlarından ve gelir modellerinden de bahsetmeye geçebiliriz.

Stream Platformları

Belli başlı platformları anacak, eskileri hatırlatacak olsak da gelişmekte olan bu sektörde altlarda kalmış, yeni yeni yükselen platformların da olduğunu hatırlatalım.

Neredeyse bütün oyuncuların takip etmekte olduğu Twitch’in yanı sıra, çok bilindik olan markalar da bu konuda kendilerini ileri taşımayı sürdürüyor. YouTube ve Facebook da yayıncıları kendi çatısı altına toplayarak Stream yaptırma çabası içerisinde. Bu bağlamda Microsoft’un platformu olan Mixer büyük yayıncıların tek platformu olma konusunda atılımlar gerçekleştiren bir diğer platform. Yanı sıra Dlive gibi yenilikçi projeler de piyasada kitle pastasından pay alan markalar arasında sayılabiliyor.

stream nedir

Bir diğer yandan Twitch ülkemizde adını henüz yeni duyurduğu dönemlerde popüler yayıncı Cantuğ Özsöy yerli yayın platformunu duyurmuş, bir dönem ülkemiz yayıncıları bu platformda yayınlarını gerçekleştirmişti. Yine de daha sonraki süreçte platformun kurucusu UNLOST dahil olmak üzere Twitch platformuna geri dönmüşlerdi.

Streamer Nasıl Para Kazanır

Canlı yayın yaparak kitlelere içerik üretmek ve bu işi para kazanacak kadar başarılı bir şekilde icra etmek her ne kadar kolay olmasa da başarıya ulaşıldığında birçok para kazanma yolu kullanılarak devam edilebilmektedir.

  • Reklamlar ile para kazanma: Kitlenin bulunduğu her işte olduğu gibi stream işinde de reklamlar bir kazanç yöntemi olarak karşımıza çıkıyor.
  • Abonelikler ile para kazanma: Sıkı takipçilerinin aylık belirli meblağlar ödeyerek abone olması olarak açıklanabilir bir para kazanma yöntemi.
  • Bağışlar ile para kazanma: İzleyicilerin gerek ekranda görünmek için, gerekse yayıncıyı desteklemek için yaptıkları bağışlar da streamer için bir para kazanma yöntemidir.
  • Sponsorluk çalışmaları ile para kazanma: İzleyicilere yönelik ürünleri olan markalar bu kitleye yayıncılara sponsor olarak ulaşabilmekte.
  • Sesli İletişimden para kazanma: Discord nedir yazımızda bahsetmemiş olsak da Discord büyük sunucu sahiplerine aylık ödeme yapmaktadır.

Hakkında Eran Küçük

Hikaye > Grafik sempatizanı bir yönetmen. Marmara Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu ve hayali kendi oyunlarını yapabilmek. Savebutonu adresinde çeşitli konularda imtiyazı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir