Anasayfa > Blog > Twitch Nedir? En Büyük Yayın Platformu Üzerine

Twitch Nedir? En Büyük Yayın Platformu Üzerine

Oyuncuların uzun zamandır odak noktası olan canlı yayın platformu Twitch nedir? Twitch yayıncısı ve izleyicileri kimlerdir?

Başlıkta ve girişte de belirttiğimiz üzere, Twitch bir yayın platformudur. Bu yayın platformunun YouTube gibi platformlardan farkı ise odak noktasının video oyunları olması ve işlevinin canlı yayınlar üzerine ilerlemesidir. Bu platformda yapılan canlı yayınlara Stream dünya genelinde Stream denilmektedir ve yayını yapan sunucular ise Streamer olarak adlandırılmaktadır.

Streamer Ne Demek, Stream Nedir

Peki Twitch yayıncıları ne yapar, izleyiciler bu platformda ne izlerler?

Twitch yayıncıları, projenin konsepti gereği canlı yayınlarında oyunlarla ilgili içeriklere yer vermek zorundalar. Fakat kitlede bulunan izleyiciler oyunlara yönelik olduğundan ötürü, yayıncılar platform içerisinde IRL (In real life/ Gerçek hayatta) yayınları yaparak sohbet ve muhabbet üzerine de yayınlar yapabilmekteler.

Twitch nedir, Twitch yayıncısı nasıl olunur

Platform olarak Twitch nedir sorusuna cevap verdiğimize göre, Twitch yayıncısı nasıl olunur sorusuna yanıt vermeye geçebiliriz.

Boş vaktiniz varsa, gerekli donanım ve ekipmanlara sahipseniz ve yeterli özgüveni kendinizde buluyorsanız, okumaya devam edebilirsiniz. Fakat birkaç yayın açıp, kimse izlemiyor diye bırakacaksanız, çok yavaş bir internet bağlantısına sahipseniz ya da en azından sesinizi iletebileceğiniz bir cihaza sahip değilseniz öncelikle bu sorunları çözmeniz işin mantığına daha çok uyuyor.

Eğer yukarıda bahsettiğimiz aşamayı geçtiyseniz, sırada yayıncılığa giriş yapmak var. Oynamayı sevdiğiniz oyunlardan bir liste çıkartıp, OBS (Open Broadcasting Software) kurulumunu yaptıktan sonra, çevrenizi ilk yayınınıza çağırma zamanınız geldi. OBS ve benzer uygulamaların kurulumuyla ilgili aklınızda soru işaretleri kalırsa bizimle paylaşmayı unutmayın. Twitch panel ayarlarınızı da tamamladıysanız, geriye düzenli olarak yayın açıp kendi kitlenizi genişletmeye çalışmak kalıyor.

Unutmayın, yayın camiasında yer alan çoğu insanın, onları izleyenlerden neredeyse hiçbir fazlası yok. Çünkü bu platformda üretilen içerik oyun oynamakla içli dışlı ve izleyici olan sizlerin de hobisi oyun oynamak. Hobiyi işe çevirmek denilince, Twitch yayıncısı olmak bu işin kolay yönleri arasında sayılabilir.

Eğer Twitch yayınlarına bu yazının ardından başlarsanız, yayında bize de selam vermeyi unutmayın. Belki bir yerlerde Save Butonu yazarları sizin takipçileriniz olmuştur.

Hakkında Eran Küçük

Hikaye > Grafik sempatizanı bir yönetmen. Marmara Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu ve hayali kendi oyunlarını yapabilmek. Savebutonu adresinde çeşitli konularda imtiyazı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir