Anasayfa > Blog > Clutch Ne Demek? Oyunlarda Clutch Nedir?

Clutch Ne Demek? Oyunlarda Clutch Nedir?

FPS oyunlarında sıkça kullanılan bir terim olan “Clutch”ın anlamını bilmeyen çok. Clutch ne demek sorusunun cevabını bu yazımızda verdik.

Clutch Kelimesinin Kökeni

Sizi tarihte biraz geri taşıyalım, kelimenin kökenini inceleyelim isterseniz. Hint-Avrupa dil ailesindeki Glew- kökünden gelen terim günümüz itibarıyla birçok farklı konuda birçok farklı anlam kazanmış durumda. Gerek sporda, gerek moda sektöründe, gerek arabalarda, gerekse de şu an bahsedeceğimiz konu olan oyunlarda birçok kullanımı var “Clutch” kelimesinin.

Filolojik olarak incelemeye devam edelim isterseniz, kelimenin geldiği Glew kökü, ortaya çıktığı ilk anda “Biriktirmek, bir kitleyi aynı yerde toplamak” anlamına geliyordu. Ardından “Klukjana” olarak Almancaya geçen kelime, “Clyccan” olarak eski İngilizcede yerini alıyor. Buradan da evrimleşe evrimleşe şu anki haline, “Clutch”a ulaşıyor. Kelimenin şu an günlük hayatta kullandığımız hali ise kavramak, pençelemek anlamlarına geliyor.

CS:GO Rankları

Oyunlarda Clutch Ne Demek? Clutch Nedir?

clutch nedir veya wp nedir

Boş boş filoloji yapıp kafa açma, oyunlarda kullanılan anlamını söyle dediğinizi duyar gibiyim. Clutch kelimesini oyunlarda, özellikle FPS oyunlarında bir kişinin karşı takımdakilere karşı kazandığı raunt olarak tanımlayabiliriz. Örneğin siz takımınızda hayatta olan tek kişiyseniz ve rakiplerinizin sayısının sizden fazla olmasına rağmen eli alırsanız clutch atmış olursunuz. Kısacası 1v3, 1v4 gibi durumlarda kazanılan ellerde clutch atılmış olur. Bu durumla CS:GO ve Rainbow Six gibi oyunlarda bolca karşılaştığımız için terimi de bu oyunlarda fazlaca kullanmış oluyoruz.

CS:GO Başlatma Seçenekleri

Clutch kelimesinin sıklıkla karıştırıldığı bir kelime var, o da “Ace”. Latincede “As” kelimesinden gelen, Türkçede de anlık olarak “As” olarak kullandığımız kelime günümüzde daha çok kart oyunlarından da bildiğimiz gibi beşli kavramları ifade ediyor. Beş kişilik takım oyunlarının bir rauntunda bütün rakiplerini öldüren kişi ace atmış olur. Bunu yapmak için takımda kalan tek kişi olmasına gerek yoktur. Yani bir ace’in her zaman clutch olmasına gerek yoktur.

clutch nedir

Clutch Nasıl Atılır?

Bu kadar bilgi verdikten sonra biraz da taktik vermeden yazıyı bitirmek olmaz. Terimin anlamını öğrendikten sonra bunu oyun içinde uygulamaya geçirmek için gereken taktikleri de öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Birkaç başlık altında bazı taktikler vererek uğurlayalım sizi isterseniz.

  • Soğukkanlı olun.

Bütün gözler sizin üzerinizdeyken ve baskıyı iliklerinize kadar hissederken bir şeyi başarmak istiyorsanız hiçbir şeyi önemsemeyip tamamen hedefiniz üzerine yoğunlaşmalısınız. Hayatın her alanında durum böyleyken oyunlara da bunu uyarlamamız gerekir. Tamamen oyununuza odaklanıp baskıyı olabildiğince önemsememeniz gerekir, aksi takdirde hata yapma şansınızın zaten az olduğu bir durumda ufak bir hatayla eli rakibinize hediye etmeniz işten bile değil.

  • Gözünüzü süreden ayırmayın.

Bulunduğunuz duruma bağlı olarak oyunlarda zaman sizden yana da olabilir, sizin aleyhinize de olabilir. Durumu iyi analiz edip zamanı en iyi şekilde kullanmak için kalan süreyi sürekli takip etmeniz gerekir. Bazı durumlarda saklanmanız, bazı durumlarda tam zamanında olduğunuz yerden çıkmanız gerekebilir. Bunu her zaman aklınızda bulundurun ve içinde bulunduğunuz durumda ne yapmanız gerekiyorsa onu yapın.

  • Pozisyonunuzu sabit tutmayın.

Rakiplerinizi tek tek avlamanız gereken durumlarda aynı yerde durup kendilerinin ağınıza düşmesini beklemek pek de zekice olmayabilir. Kendi aralarında iletişimde olan rakiplerinizden biri sizin yerinizi öğrendiğinde karşı takımdaki bütün oyuncuların nerede olduğunuzu bildiğini unutmayın ve beklenmeyeni yapın. Onların beklemediği yerden çıkın, onların beklemediği yerde bekleyin, onların beklemediği şeyleri yapın. Böylece kendilerini gafil avlayarak tek kişi olduğunuz için sahip olduğunuz dezavantajı nötrleyebilirsiniz.

  • Rakibinizin hareketlerini tahmin edin.

Bulunduğunuz avantajsız durumdan kurtulmak için elinizdeki bütün avantajları kullanmanız gerekir, bu sebeple rakibin yerine de düşünmek işinize gelebilir. Bahsettiğim olay bütün durumlara uygulanabilir olsa da asıl kastettiğim şey “Fake Defuse” olayı. CS:GO’da raunt sonuna doğru bolca kullanılan bu taktiği düzgün anlamanız gerekiyor. CT iseniz rakibinizi kandırmış gibi yapıp hiç durmadan bombayı çözmek bazen işinize yarayabilir fakat karşınızdakinin tam anlamıyla bir aptal olması gerekir. Bu yüzden önce rakibinizi öldürüp işinizi garantiye almak çoğunlukla en iyi seçimdir. T tarafındayken rakibinizde imha kiti olup olmadığını bilmiyorsanız imha sesini duymanızın ardından beş saniye olmadan çıkmanız gerekir, eğer ki rakibinizin imha kiti yoksa on saniyeye kadar bekleyebilirsiniz. Oyunun bu aşaması adeta bir poker oyunu gibidir, ihtimalleri hesaplayarak ve rakibinizin hamlesini düşünerek yapılabilecek en mantıklı şeyi yapmaya çalışın.

O kadar bahsettik, bir de görelim ve öyle bitirelim. Güzel mi güzel bir clutch derlemesiyle baş başa bırakalım sizleri. İyi seyirler!

Clutch rauntların bol bol bulunduğu espor haberlerimizi de buraya tıklayarak takip edebilirsiniz. Hepinize iyi oyunlar 🙂

Hakkında Efe Eren Genç

Boğaziçi Dilbilim öğrencisi, orada burada yazıp çeviriyor, kendince bir şeyler deniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir