Anasayfa > Teknoloji Haberleri > NASA Europa’da Su Buharı Buldu

NASA Europa’da Su Buharı Buldu

Nasa Europa’da su buharı buldu. Bu da Europa’da yaşam olanağı olabileceğinin bir sinyali. Nasa’nın Europa ile ilgili başka projeleri de bulunuyor.

Europa, Jüpiter’in 79 uydusundan biri.Europa’nın daha önce Voyager 1, Voyager 2 ve Galileo uzay araçlarıyla fotoğrafları çekilen uyduyla ilgili ilginç gelişmeler var. NASA’da çalışan bir grup bilimadamı, Europa’nın üzerinde ilk defa su buharı keşfedildiğini sabah saatlerinde doğruladı. Böylece bilimadamlarının ilgisini uzun süredir çeken Europa ile ilgili daha elle tutulur bilgilere ulaşıldı.

Bunlardan ilk akla gelen ise, Europa’nın yaşam desteklemeye elverişli olma ihtimali. Bulunan su buharıyla ilgili NASA bu gizemli uydunun işleyişiyle ilgili daha fazla bilgi edinmekten dolayı mutlu olduklarını ifade etti. Uydunun ilk fotoğrafı 40 yıl önce çekilmiş ve yüzeyinin buz kaplı olduğu öğrenilmişti. Bu yüzeyin altında su olduğu daha önceden biliniyordu. Ancak son gelişmelerle birlikte buharın varlığı da ispatlanmış oldu.

Nasa bulgularını Nature Astronomy jurnalinde yayınladı. Araştırmayı yöneten NASA’nın gezegenbilimci bilimadamlarından Lucas Paganini “Temel kimyasal elementler (karbon, hidrojen, oksijen, nitrojen, fosfor ve sülfür) ve enerji kaynakları, ki bunlar yaşamı devam ettirmek için gereken kaynakların üçte ikisi eder, tüm güneş sisteminde bulunuyor. Ama diğer üçte bir olan sıvı haldeki suyu Dünya’dan başka yerlerde bulmak pek mümkün değil.” açıklamasında bulundu. “Sıvı haldeki suyu henüz direkt bulamamış olsak da, ikinci en iyi şeyi bulduk: buhar halindeki suyu.”

Paganini ve takım arkadaşları Europa’da olimpik boydaki bir yüzme havuzunu bir kaç dakika içinde dolduracak kadar su bulduklarını belirtti. Ancak su sürekli değil. Buna rağmen Europa’yla ilgili son bulgular ciddi bir önem teşkil ediyor. Buharın keşfedilmesinin ardından bilimadamlarının Europa’nın ortamıyla ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilecekleri düşünülüyor. Ancak son bulgular, uydunun buz yüzeyinin altında biz okyanus olduğunu destekler nitelikte. Duman bulutlarının uydunun yüzeyindeki erimiş buzların altındaki sığ rezervuarlardan gelebileceği de diğer teoriler arasında.

Eğer bilim haberlerinden hoşlanıyorsanız diğer bilim haberlerimize göz atmaya ne dersiniz? Daha fazla bilim haberi için sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi ihmal etmeyin!

Hakkında Ezgi Çetin

Ezgi Çetin bağımsız bir oyun geliştirici ve Savebutonu yazarıdır. 29 yaşında ve bir kedi annesidir. En sevdiği oyun Tetris.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir