Anasayfa > Teknoloji Haberleri > Rusya Yarın Dışarıya İnternet Bağlantısını Kesecek!

Rusya Yarın Dışarıya İnternet Bağlantısını Kesecek!

Rusya, günden güne büyüyen ve ülkemizdeki bazı siteleri etkileyen siber savaş sonucunda uluslararası internet bağlantısını bir günlüğüne kesme kararı aldı.

1 Kasım’da bütün ülkenin dışarıya internet bağlantısı kesilecek ve Rusya haklı RuNet isimli iç internet ağını kullanacak. Bu internet ağında ise her şey Rusya içinde gerçekleşecek ve hiçbir şekilde dış ülkelerle bağlantı olmayacak. İnternet kesintisinin amacı ise ileride gelebilecek olan muhtemel saldırılara karşı bazı testler yapıp siber güvenliği sağlamak.

Gelişmenin global çapta oyunculara bir günlük yararı (!) da olacak tabii ki. Yarın unutmayıp hazır o bıktığınız Ruslar yokken birkaç el CS:GO veya DotA 2 oynamanızı önerebiliriz 🙂

Bilgi çağında yaşadığımız ve teknolojiyle günden güne daha çok iç içe olduğumuz için artık gerçek değer bilgi olarak görülmeye başlanıyor. Bunun sonucunda da tıpkı paranın kripto paralara, sporun espora, elle iletişimin internet üzerinden iletişime evrimleştiği gibi savaşlar da fiziksel ortamdan siber ortama yavaşça geçiş yapıyor. Önemli dosyaları ve sistemleri korumak için önde gelen şirketler ve ülkeler siber güvenliklerini sağlam tutmak zorunda. Bunun da bir örneği olarak son günlerde gerçekleşen siber saldırıların sonucunda ortaya çıkmış bu gelişmeyi görebiliyoruz.

rusya internet 2

Çoğu ülkede olduğu gibi, Rusya’da da internet bağlantısı ABD üzerinden yönlendiriliyor. Rus yöneticiler de bunu ABD tarafından rahatça kullanılabilecek bir açık olarak görüyor. Bakalım son gelişmeler beraberinde neleri getirecek? En güncel oyun ve teknoloji gelişmeleri için bizleri takipte kalın. Hepinize iyi oyunlar diliyoruz 🙂

Hakkında Efe Eren Genç

Boğaziçi Dilbilim öğrencisi, orada burada yazıp çeviriyor, kendince bir şeyler deniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir