Ev / Blog / Via Ne Demek Sosyal Medya
via ne demek sosyal medya

Via Ne Demek Sosyal Medya

Sosyal medyada karşımıza çıkmasına alıştığımız yabancı kelimelerden birisi olan Via ne demek? Gelin birlikte öğrenelim.

Via, “Yoluyla” anlamında kullanılan bağlam kelimelerden birisidir. Sosyal medyada özgün bir paylaşımı yeniden paylaşan sayfaların, üreticiye atıfta bulunmak için kullandıkları bir kelimedir. Örneğin bir paylaşımın altındaki açıklamada Via: @savebutonu yazıyorsa, bu paylaşımı yapan sayfanın, içeriği ilk bizde gördüğünü anlayabilirsiniz.

POV Ne Demek?

Via Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Kelimenin tek kullanım koşulu orijinal içeriklere atıfta bulunulması değil. Siz de bir fotoğraf paylaştığınızda, fotoğrafı çeken arkadaşınızı belirtmek istiyorsanız bunu belirtmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca bir arkadaşınıza ait olan bir espriyi ödünç aldığınız paylaşımlarda da bunu belirtebilirsiniz.

Diğer bir yandan benzer anlamlarla kullanıldığını gördüğümüz bir diğer kelime de W (With) kelimesi. Bu da sayfaların birlikte bir paylaşım yapmaları durumunda, bir araya gelişlerde ve yine bu kelimenin kullanıldığı noktalarda kullanılabilir.

Bu yazımızda sizinle bir soru işaretini daha gidermeye çalıştık. Aklınızdaki soru ve sorunları yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın. Sonraki yazılarımızda görüşene dek kendinize iyi bakın.

Hakkında Eran Küçük

Marmara Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema öğrencisiyim, Hikaye > Grafik sempatizanıyım. Savebutonu adresinde çeşitli konularda imtiyazım var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.