Anasayfa > Teknoloji Haberleri > Wikipedia’nın Erişim Yasağı Kaldırıldı

Wikipedia’nın Erişim Yasağı Kaldırıldı

Wikipedia’nın erişim yasağı kaldırıldı. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu erişim yasağının fikir özgürlüğüne aykırı olduğuna karar kıldı.

Wikipedia’ya erişim 29 Nisan 2017’de “Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlar yapıldığı” gerekçesiyle yasaklanmıştı. O zamandan beri Wikipedia hem bir hukuk süreci yürütüyordu hem de bir We Miss Turkey (Türkiye’yi Özlüyoruz) kampanyası başlatmıştı.

Wikipedia Türkiye ve engelli olduğu diğer ülkeler için Wikizero adında alternatif bir seçenek yaratmıştı ve site adresinde w’nun önüne 0 rakamını ekleyerek Wikipedia VPN’siz olarak kullanılabiliyordu. Ancak Wikimedia Vakfı bu geçici çözümü yeterli görmemiş olacak ki, Anayasa Mahkemesine giderek bir dava açmıştı.

Wikipedia’nın sahibi Wikimedia Vakfının çabaları sonunda netice verdi ve Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu altı oya karşılık on oyla Wikipedia’ya uygulanan erişim yasağının hak ihlali olduğuna karar verdi. Böylece Wikipedia’nın erişim yasağı kaldırıldı.

İnternet haberleri için bizi Savebutonu internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Wikipedia’nın erişim yasağının kaldırılmasına sevindiniz mi? Yasak sizi etkiliyor muydu? Yorumlarda bizlerle paylaşın!

Hakkında Ezgi Çetin

Ezgi Çetin bağımsız bir oyun geliştirici ve Savebutonu yazarıdır. 29 yaşında ve bir kedi annesidir. En sevdiği oyun Tetris.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir