Anasayfa > Blog > WP Nedir? WP Ne Demek?

WP Nedir? WP Ne Demek?

GG WP EZ gibi terimler sonunda kullanılırken ne olduğunu bilmiyorsanız anlamlarını merak etmişsinizdir. WP ne demek diye soruyorsanız doğru yazıdasınız.

WP Ne Demek? WP Nedir?

Uzun süren ve iki takımın da birbirini yıprattığı yorucu bir maçın sonunda iki takımın oyuncuları genellikle birbirilerine “WP” der. Rakibini tebrik etme minvalinde neredeyse bütün rekabetçi oyunlarda oyuncular tarafından kullanılan nezaket terimlerinden biri olan WP’nin açılımı “Well Played”, anlamı da “İyi Oynadın”. Well Played diyerek rakibinize iyi oynadığını belirtiyorsunuz, onu tebrik ediyorsunuz.

WP Ne Zaman Kullanılır?

Bu terimi her zaman oyun sonunda kullanmamız gerekir diye bir kaide yok elbette. Hatta oyun içinde rastlanan güzel hareketlerden sonra kullanıldığı daha sık görülür. Örneğin CS:GO’da oyunun ortasında zorlu bir durumdayken yeteneklerini sergileyip güzel bir 1v4 clutch atan oyuncuyu gerek takım arkadaşları gerekse de rakipleri “WP” diyerek kendisini tebrik edebilir. Veya berbat oynanan bir oyunun ardından oynayan kişiyle dalga geçmek için ironik olarak da gülerek Well Played diyebilirsiniz.

İyi oyundu, iyi oynadınız, kolaydı.

Bu terimle birlikte GG, GL gibi ifadeler de sıkça kullanılıyor. Bunlar da tıpkı Well Played gibi iyi dilek ifade ediyor (Good Game, Good Luck) (İyi Oyundu, İyi Şanslar). Yani ortama yeni giren bir oyuncuysanız ve bunun gibi ifadelerle sıklıkla karşılaşıyorsanız kafanız karışmasın, siz de bu terimleri uygun gördüğünüz yerde kullanarak oyundaki takım arkadaşlarınız veya rakiplerinizle iletişim kurabilirsiniz. Alt taraftan birçok kısaltmanın açılımını ve anlamlarını inceleyebilir, bunları oyun içinde dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

 

WP = Well Played = İyi Oynadı
GG = Good Game = İyi Oyun
GL = Good Luck = İyi Şanslar
HF = Have Fun = İyi Eğlenceler
GH = Güzel Yarı (Daha çok CS:GO’da kullanılır)

Bu terimler bolca kullanılmasına rağmen hala çoğu kişi tarafından anlamları bilinmiyor. Arama motorlarında bolca aratılanGG ne demek, WP nedir” gibi sorguların sahiplerini de meraktan kurtaralım istedik bu yazımızla. Yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. Bunun gibi bilgilendirici yazılar için blog kategorimizi takipte kalabilirsiniz. Hepinize iyi oyunlar diliyoruz. GL HF.

Hakkında Efe Eren Genç

Boğaziçi Dilbilim öğrencisi, orada burada yazıp çeviriyor, kendince bir şeyler deniyor.

3 Yorumlar

  1. bir rusa sormuşlar abi neden dota2de küfürden başka bir şey bilmezsin diye rus demişki ggwp kardeşim.

  2. bızdeki lavuklar da iyi dilek dileyeyim derken gg wp ez dosuyorlar ya

  3. Yararlı bi yazı olmuş. Lmao LoL falan gibi kısaltmaları da açıklayacak mısınız?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir