Anasayfa > Teknoloji Haberleri > Yeni 300 Kişilik Metrobüsler Test Sürüşünde

Yeni 300 Kişilik Metrobüsler Test Sürüşünde

300 Kişilik yeni Metrobüsler test sürüşüne başladı. Toplu taşımaya 3 yıl nefes aldıracağı iddia edilen Metrobüsler ülkemizde üretilecek.

İstanbul’un en büyük sorunlarının trafik ve toplu taşıma olduğu su götürmez bir gerçek. Birçok sistem denemesine rağmen nüfusu dar alanda kaldırmak pek kolay değil. Özellikle kalabalıklığı ve insanların sıkış tıkış kullanabiliyor olmasından dolayı en çok konuşulan sistemlerden birisi de metrobüsler. Yeni metrobüsler ile sorunun aşılabileceği ve İstanbul halkının 3 yıl rahat nefes alacağı düşünülüyor. Yeni metrobüslerin 265 kişiyi taşıyabileceği de belirtilenler arasında. Tabii biz o metrobüse 265 sığdırıyorsak 300 de sığdırırız, 350 de ama orası ayrı…

Şu an dizel motorlarla çalışan ve ülkemizde üretilmekte olan Metrobüslerin motorları Mercedes markası tarafından üretilmekte. Eğer süreç beklenen gibi giderse ve Metrobüsler işlevlerini görürse masraf ve maaliyet azaltma açısından elektrikli motorlara sahip metrobüslerin de üretilebileceği söyleniyor. Tabii önce metrobüslerin yola çıkması ve son kullanıcı olan halk ile Zincirlikuyu deneyimi yaşaması gerekiyor.

yeni metrobüs

Yeni Metrobüsler Ne Zaman Yolcu Alacak?

Şu an test sürüşleri devam etmekte olan yeni metrobüsler sahaya hiç çıkmayabilir. Bunun kararı ilk 100 Test sürüşünü tamamlayan araçların istatistiklerine göre belli olacak. Daha önce Phileas metrobüslerinde yaşanan hüsrana benzer bir durum yaşanmaması için böyle bir önlem alındığını söylemek pek de zor değil. Malumunuz, Phileas’lar belediye ve İstanbul halkına oldukça pahalıya bağlamıştı.

İBB ve İETT’den aksi yönde bir açıklama gelmezse yeni metrobüsler az sayıda olmak kaydıyla birkaç hafta içerisinde E5 yollarında aktif olarak yolcu taşıyabilir. Eğer yolcu deneyimi de beklendiği gibi sonuçlanırsa yapılan yatırım artacak ve daha fazlasını görebileceğiz. Bu bağlamda şunu da belirtmek lazım. Görselde gördüğünüz renkler test araçları olduklarından dolayı kullanılmakta, yani orijinal renklerinin bu şekilde olmayacağını söyleyebiliriz. Kamuflaj tasarımı ve kaplaması test sürüşlerine özel olarak kullanılmakta. Gelişmeleri Teknoloji Haberleri kategorimiz üzerinden takip edebilirsiniz.

Hakkında Eran Küçük

Hikaye > Grafik sempatizanı bir yönetmen. Marmara Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu ve hayali kendi oyunlarını yapabilmek. Savebutonu adresinde çeşitli konularda imtiyazı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir