Anasayfa > Teknoloji Haberleri > Facebook, Türkiye’ye Temsilci Atamaya Karar Verdi
facebook türkiye temsilci

Facebook, Türkiye’ye Temsilci Atamaya Karar Verdi

Facebook, Türkiye’ye temsilci atamaya karar verdiğini açıkladı. Dünyada en çok kullanılan sosyal medya platformu olan Facebook, Türkiye için yeni sosyal medya yasası kapsamında gerekli olarak temsilci atayacak. Detaylar haberimizde.

Facebook, Beyaz Saray, Kongre Binası Çevresindeki Etkinlikleri Engelliyor

Ülkemizde 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren yeni sosyal medya yasası kapsamında ünlü sosyal medya platformlarına temsilci atama zorunluluğu getirilmişti.  Bu yasa kapsamında zorunlu bir kural olan temsilci atama kararına uymayan platformlar beş aşamalık bir sistem bağlamında uymadıkları sürece sıra sıra farklı cezalara maruz kalmaktaydı.

Facebook, bu 5 aşamalık sistemde 3.aşamaya kadar geldi ve bu sürece kadar ilk aşamada 10 Milyon TL; ikinci aşamada ise 30 Milyon TL ceza kesildi. Üçüncü aşamada bu platformların reklam barındırmalarının yasaklanacağı açıklanmıştı. Bu aşamaya geçilmeden önce Facebook temsilci atama kuralına uyacağını açıkladı.

facebook temsilci açıklama

Facebook, Türkiye’ye Temsilci Atayacak

Facebook, yeni yasa kapsamında temsilci atama kararına uyacağını şu açıklama ile belirtti:

“Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye’deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook’a güveniyor.

Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.

Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.

Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.

Bu karar ile Facebook, 3.aşamada gerçekleşecek reklam barındırma yasağından etkilenmemiş olacak. Artık Türkiye için bir Facebook temsilcisi yer alacak. Siz alınan karar hakkında neler düşünüyorsunuz? Değerli görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Hakkında Efe Külhan

İlk bilgisayarını 5 yaşında edinmiş ve o günden beri oyunlarla ve teknolojiyle içli dışlı okur-yazar hevesli bir genç. 3 yıldan beri aktif olarak içerik yazarlığı yapıyor ve oyun, sinema ve teknoloji ile uğraşmaya bayılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir