Anasayfa > Teknoloji Haberleri > Google Kürtaj Kliniklerindeki Konum Verilerini Silecek

Google Kürtaj Kliniklerindeki Konum Verilerini Silecek

ABD’de karar hakkında protestolar sürerken Google kürtaj konusunda vatandaşlara destek olmak için yeni hamlelerde bulunuyor!

Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi tarafından geçtiğimiz günlerde alınan ve kürtajın yasallaştırılmasını iptal eden karar gündeme bomba gibi düşmüştü. Amerikan halkı Roe v. Wade olarak bilinen kararın iptali ile protestolara başlamış, bu protestolara ise başta büyük şirketler olmak üzere her yandan destekler gelmişti.

Netflix, Google gibi teknoloji devi firmalar bu kararın iptali ile çalışanlarına kürtaj konusunda destek sağlayacağını ve kürtajın yasal olduğu yerlere gidip operasyonu gerçekleştirmeleri konusunda maddi destekte bulunacaklarını açıklamıştı. Konu hakkında tartışmalar sürerken bu şirketlerden hamleler gelmeye devam ediyor.

Bahsedilen bu hamlelerden bir yenisi Google cephesinden geldi. Özellikle dijital verilerin kendilerine karşı kullanılması konusunda endişeli olan vatandaşları rahatlatan Google, konum bilgisi konusunda kullanıcıları koruyacak. Şirketin cuma günü yapmış olduğu açıklama “kişisel” olarak tanımlanan yerlerde oluşan konum geçmişlerini kaldıracağını açıkladı. Bu “kişisel” yerler başta kürtaj klinikleri olmak üzere bağımlılık merkezleri, danışmanlık merkezleri gibi yerler olarak tanımlanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri eyaletlerinin bir kısmında serbest olan kürtaj konusundaki Yüksek Mahkeme kararı bu operasyonun bazı eyaletlerde yasak olmasının önünü açtı. Kürtajın serbest olduğu eyalet ve merkezlere gidip bu lokasyonlarda işlem yaptırmak isteyen bireyler artık konum bilgisinin takip edilmesi, nerede olduklarının bilinmesi gibi endişeler taşımak zorunda kalmayacak.

Özellikle bazı menstrual döngü takip uygulamalarının kullanıcı verilerini kürtaj karşıtları lehinde kullanması, ABD vatandaşları için dijital ortamdaki gizlilik ve güvenliğin tehdit altında olduğu düşüncesini alevlendirmişti.

Google geliştirici bloglarında yer alan bu özellik henüz aktif değil ancak önümüzdeki birkaç hafta içerisinde ise aktifleşmesi bekleniyor.

Hakkında Batuhan Demirbaş

Bir oraya bir buraya taşındığımız bir çocukluk geçirdiğimden 4 yaşımda kendimi kaptırdığım oyun dünyasına olan tutkum sanırım hala artıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir