Ev / Sanat Haberleri / Scarlett Johansson Disney’e Dava Açtı
Scarlett Johansson Disney'e Dava Açtı

Scarlett Johansson Disney’e Dava Açtı

Scarlett Johansson Disney’e dava açtı. Davanın sebebinin, Disney’in sözleşmeye uymayarak Johansson’ı zarara uğrattığı olduğu öğrenildi. 

Marvel Sinematik Evreni‘nde canlandırdığı Black Widow karakteriyle akıllara kazınan Amerikalı oyuncu Scarlett Johansson, bu sefer bir dava ile gündeme geldi. Yapılan açıklamalara göre davanın sebebi yakın zamanda vizyona giren Black Widow filmi. Filmin sinemalarda gösterime girdiği anda Disney+ üzerinden de yayınlanması Johansson’ı zarara soktu ve belirtilene göre bu Disney ile imzalanan anlaşmaya da aykırı bir hareketti. İfade edilen bu zarar sebebiyle Scarlett Johansson Disney’e dava açtı.

Scarlett Johansson 50 Milyon Dolar Zarara Uğradı

The Wall Street Journal‘ın haberine göre, Disney ile Scarlett Johansson yapılan anlaşmada, oyuncunun geliri filmin gişe başarısına bağlıydı. Disney’in filmi sinemalarla aynı anda Disney+ platformunda da yayınlaması filmin gişe başarısına büyük bir darbe vurdu. Johansson cephesinden yapılan açıklamaya göre ünlü oyuncunun zararı 50 milyon dolardan fazla. Sözleşmede filmin sadece sinemada gösterileceği üzerine anlaşılmasının üzerine Disney’den böyle bir hamle gelmesi Scarlett Johansson’ı harekete geçmeye zorlamış.

Disney sözleşmeyi Scarlett Johansson’ın tüm kazancı alamaması için bilerek ihlal etti.” Ünlü oyuncunun ekibi tarafından yapılan açıklama yaşanan durumu bu şekilde ifade ediyor.

Scarlett Johansson'dan Disney'e 'Kara Dul' davası

Üstelik, açılan davada, Disney’in filmi Disney+’ta yayınlayacağı öğrenildikten sonra Disney ve Marvel ile sözleşmenin yeniden görüşülmesi için Johansson tarafından adımlar atıldığı ancak iki firmanın da bu adımlara geri dönüş sağlamadığı belirtiliyor. Gişede 80 milyon dolar kazanç sağlayan filmin, Disney+ üzerinden de Disney’e 60 milyon dolar getirisi oldu. Scarlett Johansson bu durumun kendisini en az 50 milyon dolar zarara uğrattığını belirtti.

Disney’den Yanıt Gecikmedi

Brooks Barne, New York Times Muhabiri, bir Tweet dizisinde Disney cephesinden yapılan açıklamaları paylaştı. Disney Johansson için “Pandeminin korku verici ve uzun süreli etkilerini umursamaması üzücü.” ifadelerini kullanırken dava hakkında da şunları ekledi:

Disney, Bayan Johansson’ın sözleşmesine tam olarak uydu ve ayrıca Black Widow’un Disney+’da Premier Erişim ile piyasaya sürülmesi, Johansson’ın bugüne kadar aldığı 20 milyon doların üzerine ek gelir kazanma şansını da önemli ölçüde artırdı.”

 

Hakkında Atabek Batuhan BİLGİÇ

Oyunlar, diziler, filmler ve müzikle hayatını renklendiren indie sever bir insan. İstinye Üniversitesi Elektrik Elektronik 2. Sınıf öğrencisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir