Anasayfa > Teknoloji Haberleri > Teknoloji Devleri Oy Verme Hakları İçin Bildiri İmzaladı
teknoloji devleri oy verme

Teknoloji Devleri Oy Verme Hakları İçin Bildiri İmzaladı

Teknoloji devleri oy verme hakları için bir araya geldi. Bildiriyi imzalayanlar arasında Amazon, Google, Facebook ve Apple da bulunuyor. 

Amerika Birleşik Devletleri oldukça zor bir sene geçirdi. Tüm dünya gibi Covid-19 pandemisiyle uğraşmanın yanı sıra, kendi içerisinde de sorunlar yaşayan devlet özellikle başkanlık seçimleri sırasında çalkantılı günler geçirdi. Başkanlık seçimlerinden sonra, oy verme ve seçim sistemleri tartışma konusu olmaya devam eden ülkenin gündemine teknoloji devleri de kayıtsız kalmadı.

Aralarında Facebook, Google, Google’ın üst şirketi Alphabet, Apple ve Amazon’un da bulunduğu yüzlerce şirket oy verme hakları ve oy eşitliği için bir mektup imzaladı. Şirketler imzaladıkları mektubu Amerika’nın en önemli gazetelerinden New York Times ve Washington Post’a da tam sayfa reklam olarak vermeyi ihmal etmedi.

Prime Gaming Nedir?

Bildiriyi imzalayan şirketlerin sıralandığı gazete reklamı üzerinde büyük harflerle “Biz demokrasiyi destekliyoruz!” ibaresi yer aldı. Mektubun kalanında ise teknoloji şirketlerinin Amerikan Demokrasisi ile ilgili düşüncelerine yer verilen kısa bir açıklama bulunuyor.

Yapılan açıklamada Amerikan Demokrasisi’nin yapı taşları hatırlatıldı ve ulusun tarihi boyunca bu yapı taşlarına pek çok kişinin ulaşamadığı söylendi. Şirketler, demokrasinin herkesin her konuda anlaşması anlamına gelmediğini bildiklerini ancak herkesin oy vermede eşitlenmesini önemli gördüklerini bildirdi. Bu nedenle şirketler çağrılarının politik olmadığını ve insan haklarıyla ilgili olduğunu dile getirdi.

Teknoloji şirketleri hayatımıza yön verme gücüne sahip olmalarına karşın, sosyal meseleler konusunda genelde zülfiyare dokunmayan bir çizgide ilerleyebiliyorlar. Ancak görünen o ki, dünya devleri artık bunun değişmesi gerektiğine karar vermiş.

Hakkında Ezgi Çetin

Ezgi Çetin bağımsız bir oyun geliştirici ve Savebutonu yazarıdır. 29 yaşında ve bir kedi annesidir. En sevdiği oyun Tetris.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir