Anasayfa > Listeler > Akıllara Kazınan Oyun Replikleri

Akıllara Kazınan Oyun Replikleri

Selam çok sevgili oyuncular! Oyunlara olan bağımız genel anlamda karakterlere bağlanmamızdan geçiyor. Oyun replikleri bu bağın temel sebebi, çünkü replik sahibi karakterlerle ve onların düşünceleriyle kendimizi özdeşleştiririz. Bazen de hayatımıza yön verir bu oyun replikleri. Son zamanlarda ise online oyunların yaygınlaşması biz oyuncuları güzel senaryo ve diyaloglardan uzaklaştırıyor. Bugün ise akıllara kazınan efsane oyun replikleri ile karşınızdayız.

Efsane Oyun Replikleri

Lafı fazla uzatmadan listemize başlayalım o zaman, ne dersiniz?

Mario

Mario Oyun Replikleri

-But our princess is in another castle! (Teşekkürler ama prensesimiz bu kalede değil!)

Her oyunseverin en azından bir kere oynadığı Mario serisinden bir replik. Belki de çocukluğumuzun ilk hayal kırıklığı.

Pokemon  

Pokemon Oyun Replikleri

-Are you a boy? Or are you a girl? (Erkek misin yoksa kız mı?)

Çoğumuz için en iyi çizgi filmlerden olan Pokemon, çocukluk yıllarımızda bizleri oyunlarıyla da esir almış olsa da sevmeyen yoktur bu seriyi. Biz oyunları oynayanlar için de bu meydan okuyan replik aklımızın bir köşesine kazınmıştır eminim.

Bioshock

-No gods or kings. Only man. (Tanrılar ya da krallar değil. Sadece insan.)

Az sözle çok şey anlatan bu mesaj, muazzam bir su altı şehri olan Rapture‘un yapılma amacını bizlere özetliyor.

Fallout

-War never changes.  (Savaş asla değişmez.)

İlk insanlardan beri süren, toplumların ekonomik veya politik amaçları için yaptığı ve bitecek gibi de görünmeyen savaşların acı gerçeğini yüzümüze vuran bu söz, Fallout seven sevmeyen herkes için konuyu özetler nitelikte. “Savaş asla değişmez

Half-Life 2

-The right man in the wrong place can make all the difference in a world. So wake up Mr. Freeman. (Yanlış yerdeki doğru adam dünyayı değiştirebilir. Uyanın Bay Freeman.)

Bizlere hikaye anlatımının oyunlar için ne kadar değerli olduğunu öğreten Half-Life serisinin 2. oyunundan bir söz. Hemen başlangıç sahnesinde G-man tarafından söylenen söz, yüzümüze tokat gibi çarpıyor. Biz daha ne olduğunu anlamadan oyun bizi bataklığına çekiyor.

Metro 2033

Metro 2033 Oyun Replikleri

-Even in dark times, we cannot relinquish the things that make us human. (Karanlık zamanlarda bile bizi insan yapan şeylerden vazgeçemeyiz.)

Kitaplarıyla gönlümüze taht kuran, oyunlarıyla saatlerimizi harcadığımız Metro serisi çarpıcı bir distopya olmakla beraber düşündürücü mesajlar da içeriyor. Oyunda geçen bu replik bize insan kalmanın önemini hatırlatıyor.

Far Cry 3

-Did I ever tell you what the definition of insanity is?…  (Sana hiç deliliğin tanımını yapmış mıydım?)

Belki de serinin en çok sevilen ve en çok ses getiren oyunu olan 3. oyunun kötü adamı Vaas tarafından sarf ediliyor bu cümle. Bizlere oyun içinde de deliliği bol bol tanımlıyor bu çılgın adam.

Portal

The cake is a lie

-The cake is a lie. (Kek bir yalan.)

Bu söz Portal oynamış çoğu kişinin hayatında yer etmiştir eminim. Herkes hayatının belli bir noktasına kadar yaptıklarının bir sonucu olduğuna inansa da sonunda bir ödül olmadığını anladığında artık olgunlaşmıştır. Rat Man tarafından bize bırakıldığı düşünülen bu mesajı oyun içerisindeki platformların arkalarını dikkatli araştırırsanız bulabilirsiniz.

God of war

-Booiyy – Kratos

Son zamanların en etkileyici anlatıma sahip yolculuk hikayelerinden olan God of War oyununda bol bol duyuyoruz bu ifadeyi. Bize ana karakterimiz Kratos’un kendi oğluyla iletişim kurarkenki acizliğini anlatıyor adeta.

Mortal Kombat

https://www.youtube.com/watch?v=BBvHAOhY4YM

-Get Over Here! (Gel buraya!)

Çocuk yaşta korkarak oynadığım oyunda, beni ortalıkta “ gedov vahiye” diye dolaştıran Scorpion’un bu repliği tüm Mortal Kombat oyuncuları için unutulmazlar arasındadır eminim.

The Legend Of Zelda

-It’s dangerous to go alone, take this! (Yalnız gitmek tehlikeli. Bunu al!)

Biz oyunseverlere en saf, en temiz heyecanları yaşatan Zelda serisi için unutulmazlar arasında yer alıyor bu güven aşılayan replik.

Skyrim

-What is better? To be born good or to overcome your evil nature throught great effort? (Hangisi daha iyidir? İyi doğmak mı, yoksa büyük bir çabayla doğuştan gelen kötülüğün üstesinden gelmek mi?)

Oyunumuzun bilge ejderhası Paarthurnax’ın söylediği, bizleri iyilikle kötülük arasındaki çıkmaza sürükleyen ve üzerine düşünülmesi gereken derin anlamlarıyla oyuncuları bir kere daha kendine hayran bıraktırıyor.

FIFA

-EA Sports, it’s in the game (EA Sports. Oyunun içinde.)

Fifa ile tanıştığım oyun olan FIFA 2004’le birlikte hayatıma giren, oyun başlamadan önce geçen bu söz, aslında bir oyun repliği olmasa da biz oyuncular için klasikler arasında sayılabilir.

Diablo

Diablo IV

-The smell of life surrounds me. (Hayatın kokusu beni sarıyor.)

Belki de çoğumuzun korka korka oynadığı Diablo‘da geçen repliğimiz ardında derin düşünceler bırakıyor.

Bonus: Half Life

Half-Life 2

.…- Gordon Freeman  :’)

Her zaman susmasıyla bizi kendiyle bütünleştiren karakterimiz çok sevgili Gordon Freeman‘ı unutsak ayıp olurdu herhalde.

Daha fazla içeriğe ve en güncel haberlere ulaşmak için buraya tıklayınız.

Hakkında Ahmet Kaan Balcı

Oyun, film, dizi, kitap ve merak ettiği her şeyi sonuna kadar araştırmak, az da olsa deneyimlemek için yaşayan ve bu bataklıktan ayrılmaya hiç niyeti olmayan içinizden biri mahallenizin kahramanı örümcek adam.

3 Yorumlar

  1. Half life 2 ninki muhteşem ya

  2. oh shit here we go again

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir